В Україні 18 квітня відзначають День пам’яток історії та культури

17.04.2015 05:30

 Для нас це – актуально, адже на Новоселиччині 111 пам’яток включені до Державного реєстру національного культурного надбання. Це  пам’ятки історії – 38,  археології – 57,  архітектури – 11, монументального мистецтва – 5. 

Майже в кожному населеному пункті встановлено пам’ятні знаки та меморіальні комплекси воїнам-землякам, полеглим на фронтах Другої світової. Найкращі з них  – обеліск та меморіал у м. Новоселиця, пам’ятні знаки в Маршинцях, Балківцях, Ванчиківцях, Костичанах, Рідківцях, Рингачі, Мамализі, Строїнцях, Подвірному т.ін.

На території сільської церкви в Магалі у 1994 році встановлений пам’ятник жертвам сталінських репресій. Цього ж року у центрі села Бояни відкрито пам’ятник жертвам сталінських репресій. У 2007 році у селі Ванчиківці біля загальноосвітньої школи та будинку культури встановили пам’ятник репресованим односельчанам.

Крім того, на території району встановленіпам’ятники воїнам-афганцям. На виїзді з села Бояни по правій стороні встановлений пам’ятник Івану Боті, поле назване його ім’ям а на  стінах загальноосвітньої школи-гімназії села Боян-Глиниця   відкрито меморіальну дошку. Пам’ятник воїну-інтернаціоналісту Леоніду Нагрудному  встановлений при в’їзді в селі Подвірного.

У 2012 році на території сільської церкви с. Тарасівці відкрито пам’ятник воїнам-афганцям. Цього ж року  у сільському сквері с. Магала  відкрито пам’ятник  Аніці Нандриш-Кудлі – репресованій жительці с. Магала, авторці книги «20 років у Сибіру».         

Встановлені і пам‘ятники історичним постатям. В центрі Бояни – молдавському літописцю та політичному діячу Іону Некулче, автору «Літопису молдавської країни….».

На території  сільської церкви Чорнівки розташоване  пам’ятний хрест  як символ родини Гурмузакі – істориків та народознавців, володарів села Чорнівка протягом ХVІІІ – першої половини ХІХ  століття.

                Біля клубу с. Слобода розташоване погруддя видатної буковинської письменниці Ольги Кобилянської.

                У 2000 році на площі перед районним будинком культури встановили пам’ятник Тарасу Шевченку, а в міському парку у 2003 році – погруддя Міхая Емінеску.

                Справжнім пам’ятником етнографії є дерев’яний вітряк, що вивищується на північній околиці Динівців.

                Геологічними пам’ятками є унікальна триповерхова печера «Буковинка» с. Стальнівці та двоповерхова карстова гіпсова печера «Попелюшка» с. Подвірне.

                Маємо також гідрологічні пам’ятки. Це джерело «Магала» та «Магалянська-2» у с. Магала, «Черленівська мінеральна-1» та «Черленівська мінеральна-2» у с. Черленівка, «Боянівська мінеральна» у с. Бояни.

                На території району маємо також два парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва  місцевого значення. Це Рідківський парк, який заснований в кінці 19 ст. та має естетичне значення, і Чорнівський парк, заснований у 1840 році, який має науково-естетичне значення.

                Відділ культури, національностей та релігій РДА разом з сільськими радами, іншими зацікавленими громадянами проводить відповідну роботу щодо встановлення меморіальних дощок та знаків видатним землякам. На сьогодні їх в районі  – понад 20.

У 2014 році було відкриті пам’ятні знаки жертвам репресованих жителів у селі Строїнці і героям Небесної сотні та загиблим воїнам в АТО у селі Топорівці, а також пам’ятник Героям Небесної сотні у селі Рідківці

                Не можна уявити повноцінного духовного життя країни без долучення людей до історії міст, сіл, культурних надбань, до унікальних творінь мистецтва й архітектури, які могутньою енергетикою, що йде з глибини віків, міцно з’єднують сьогодення з минулим і прийдешнім. Не забуваймо про це.

Альона Грищюк,

науковий співробітник при відділі культури, національностей та релігій РДА.

—————

Назад