Пробація: допомогти засудженому повернутися до нормального життя

16.09.2016 10:50

 

у перші дні вересня Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених», після набрання законної сили якого служба пробації може повноцінно запрацювати.

Що таке пробація? з ким і чому її пов’язують? на ці та інші запитання відповідає психолог Новоселицького РВ КВІ, відповідальна за соціально-психологічний напрям роботи ВДПтСУ в Чернівецькій області, Вероніка Репужинська:   

– Пробація у перекладі з англійської (probation) означає випробування. Це вид умовного засудження, при якому засуджений перебуває на час випробувального терміну, встановленого судом, під наглядом спеціальних органів, при чому є можливим застосування і низьки додаткових обмежень.

Позбавлення волі піддалося гострій критиці міжнародними інститутами – за нездатність вирішити головне завдання кримінального покарання щодо соціальної реабілітації та виправлення правопорушників. До речі, інститут умовного засудження почав розвиватися ще у другій половині XVIII століття, на базі якого і зародився інститут пробації. Тож пробація не зовсім нове поняття.

Беручи до уваги міжнародний досвід у галузі пробації, можемо стверджувати, що функції пробації не вичерпуються винятково спостереженням за піднаглядними особами, а є ефективним засобом зниження рецидивної злочинності.

Поява пробації обумовлена недосконалістю покарання у вигляді позбавлення волі і загальним зростанням ув’язнених. Через стурбованість світової спільноти, з цього приводу, прийнято спеціальні міжнародні стандарти, присвячені правовим санкціям, альтернативі тюремного ув’язнення – стандартні мінімальні правила ООН щодо заходів, не пов’язаних з тюремним ув’язненням (Токійські Правила), прийняті Генеральною Асамблеєю ООН 14 грудня 1990 року. Саме вони і вказують на те, що альтернативи тюремного ув’язнення можуть бути ефективними засобами поводження з правопорушником в суспільстві, як в інтересах самого правопорушника, так і суспільства.

– Можете зазначити переваги пробації?

– Так. Це є наступні критерії: можливість найменш болючої реабілітації правопорушника, низький рівень повторної злочинності (рецидив), відсутність руйнівного впливу місць позбавлення волі.

Я важаю що це успіх.

– Чому?

– Хоча б тому, що наше суспільство не буде заражене в корінь зіпсованими людьми, у яких безнадійно зламані долі.

Так, влада європейських країн, Японії, США створили спеціалізовані служби пробації, які покликані вирішувати проблеми соціальної реінтеграції осіб, що перебувають у конфлікті з законом. Зокрема, наприклад, служба пробації в Англії була до 2006 року структурним підрозділом міністерства внутрішніх справ, а в даний час створена Національна служба поводження з правопорушниками. У Великобританії робота пробації включається одразу ж після того, як правопорушник потрапив у поліцію та супроводжує його потім на суді і після суду. Головне завдання, за вирішення якого беруться негайно, – допомогти злочинцю повернутись до нормального життя. Співробітники служби пробації готують рекомендації суду, щоб суддям було легше винести справедливий вирок.

– Якими повноваженнями наділена служба?

– Слід зазначити, що законодавча регламентація інституту пробації має широке застосування в світовому співтоваристві і для досягнення мети та ефективного використання державних ресурсів служба пробації в своїй діяльності наділяється повноваженнями щодо:

– надання суду досудового повідомлення (доповіді, звіту) про особу обвинуваченого або підсудного, що містить резюме особистих якостей обвинуваченого або підсудного і дані про його соціальне становище, а також висновок щодо вибору покладеного на засудженого кримінального покарання або випробувального терміну і пробаційних обов’язків; досудове донесення складається з фактів біографії обвинуваченого або підсудного і соціально-психологічного прогнозу;

– надання допомоги особам, звільненим з місць позбавлення волі;

– здійснення програм соціальної корекції поведінки піднаглядних осіб;

– організації процесу примирення між злочинцем і жертвою злочину (інститут медіації);

– здійснення нагляду за особами, умовно звільненими від кримінальної відповідальності, умовно засудженими з наданням їм необхідної допомоги;

– надання до суду періодичних донесень про піднаглядного, що містять огляд виконання вироку та інформацію про його поведінку;

– контролю за неповнолітніми, до яких застосовані виховні заходи впливу, надання їм допомоги у соціальній інтеграції;

– взаємодії з громадськістю тощо.

Окрім цього, одна з найважливіших складових роботи служби пробації це не тільки співпраця з державними установами та органами місцевого самоврядування, а також з приватними особами, громадськістю, зокрема з добровольцями (волонтерами), для надання сприяння в соціальній адаптації піднаглядних осіб.

– Чи є така служба у нас?

– Так, при кримінально-виконавчій інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Чернівецькій області з грудня 2015 року функціонує соціально-психологічний напрям роботи, що є також однією з передумов пробації. Ми – перші в Україні, хто заснував школу професійної майстерності для вільнонайманого персоналу, на  який безпосередньо покладено обов’язки соціально-психологічної підтримки, зокрема, супервізійної роботи, просвітницько-профілактичної тренінгової роботи з підлітками та їхніми батьками за спеціально розробленими Програмами на замовлення Державної пенітенціарної служби України. Окрім цього, ми готові і до психодіагностичної та корекційної роботи з атестованим персоналом, який після проходження відповідного тестування, чи наявного факту посттравматичних стресових розладів, яких службовець зазнав під час виконання прямих функційних обов’язків. Оскільки періодичне поновлення працівником пенітенціарної (пробаційної) системи психофізіологічних ресурсів, враховуючи реалії його повсякденної професійної діяльності, є найнеобхіднішою умовою професійного довголіття, стабільності та якості виконання покладених на нього завдань, запорукою доброго самопочуття та бажання функціонувати у складних, специфічних умовах.

Нині в області працюють 20 фахівців з соціальної роботи із суб’єктами пробації, з них – 2 психологи. У Новоселицькому міжрайонному відділі КВІ ВДПтСУ в Чернівецькій області, до якого входять Герцаївський, Кіцманський, Заставнівський районні сектори, охоплено пробаційною роботою п’ятеро фахівців, з них – один психолог.

В очікуванні набрання сили Закону України «Про пробацію» ми майже готові до відкриття. Левовою часткою власних ресурсів та за підтримки небайдужих майже завершено капітальний ремонт кабінету. Сподієвамось на підтримку і провладних структур, і громадськості, і небайдужих. Адже голодний і безробітний подумає про крадіжку чи більш тяжкий злочин в останню чергу. І тут я маю на увазі осіб, які не належать до груп  ризику і зовсім не ту частину населення, що працює за межами України з метою заробітків, а їхні діти не обділені фінансово-економічними потребами і можливостями.

Tweet
'; $('rbcBookmarks200001124').innerHTML = bookmarks; bookmarks.evalScripts(); }); /* ]]> */
Назад