Максим БУРБАК: «Дуже сподіваюсь, що новий прем’єр- міністр продовжуватиме таку ж політику щодо Росії, якої послідовно дотримувався Арсеній Яценюк»

29.04.2016 09:00

 

Цього тижня у народних депутатів України  – робота з виборцями. Нам  вдалось  зустрітися  з  головою  фракції «Народний Фронт» у Верховній Раді  України Максимом Бурбаком і поставити йому кілька запитань.

– Політичні оглядачі порахували, що за призначення прем’єр-міністром Володимира Гройсмана проголосували менше 226-ти народних депутатів фракцій «БПП-Солідарність» і «Народного фронту», які сформували нову коаліцію. За призначення не голосувала, наприклад, наша краянка народний депутат Оксана Продан. Хоча незабаром стала заступником голови фракції БПП-Солідарність. То більшість у раді існує чи ні?

– Донедавна ми мали затяжну політичну кризу, яку навмисно створювали політикани, популісти та кремлівські прихвосні.  Вирішальний крок в її розв’язанні зробив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Він прийняв складне, але державницьке рішення, оголосивши про свою відставку. Вперше за всі роки незалежної Україні прем’єр передав владу наступнику цивілізовано. Володимир Гройсман, до речі, заявив, що його уряд виконуватиме діючу Коаліційну Угоду. Тобто продовжуватиме шлях реформ, який був започаткований урядом Арсенія Яценюка.  Тепер у нас є новий Прем’єр, новий Уряд і відновлена робота коаліції “Європейська Україна”. Президент та найбільша парламентська фракція БПП взяли на себе відповідальність за розвиток та ситуацію в країні. Звісно, “Народний Фронт” підтримуватиме впровадження реформ. Часом серед них будуть непопулярні, але життєво необхідні. Так було у всіх державах, які проходили етап ламання старої і зіпсованої системи. Ми будемо пильно стежити, щоб новий уряд слідував заявленому курсу реформ, аби у своїх рішеннях не поступався популістам, а чітко вів Україну до Європи і НАТО. 

А щодо неголосування за кандидатуру Гройсмана. Я не знаю, якими  мотивами керується  людина, котра не голосує  за представника  своєї ж,  президентської  фракції у ВРУ. Це  виходить: я щиро з вами, але я категорично проти вас? Не бачу логіки, а вбачаю небажання брати на себе відповідальність за те, що діється в нашій державі.

– Ви сказали що Народний Фронт контролюватиме роботу нового уряду, щоб він продовжував реформи уряду Яценюка. Чи може бути так, що ви не будете підтримувати ініціативи від нових міністрів?

–Перший уряд Арсенія Яценюка отримав розграбовану країну, з порожньою казною, неозброєною армією та ще й військовими діями на сході країни.

Що маємо тепер? Подивіться, цієї зими ми вперше обійшлись без російського газу, Україна стала енергетично незалежною від Росії. Коли Арсеній Яценюк очолив Уряд в 2014 році, компанія НАК «Нафтогаз» мала 10 млрд. доларів дефіциту, тобто держава погашала ще й борг компанії. У в 2015 році цей борг скоротився до $1,5 млрд. А вже цього року діяльність цієї компанії повинна вперше принести прибутки державі. І це все зроблено за два роки: проведено реформу НАК «Нафтогаз», повністю змінено менеджмент компанії. Газові олігархи більше не пасуться на державних дотаціях на «Нафтогаз». 

Ми прийняли Закон про «Про ринок природного газу», яким усувається монополія та лібералізується ринок газу в Україні. Здійснюється реалізація Третього енергетичного пакету ЄС для покращення стану газового ринку та впровадження реформи системи тарифів на енергію.

Маємо сильну сучасну армію. Соціальні виплати люди отримують вчасно. Минулого року  державні соціальні стандарти зросли у середньому на 13%, у цьому році заплановане зростання ще на 12%.

 Так, це ще не процвітаня, але Арсенію Яценюку вдалось створити умови для економічного відновлення країни.  Україна стала конкуретоспроможною, нею цікавляться іноземні івестори. Це добре розуміють місцеві органі влади. Бюджетна децентралізація  –у 2015 надходження  до місцевих бюджетів зросли  на 40%.

– Перед формуванням нової коаліції експерти припускали, що ви можете стати Головою Верховної Ради або знову посісти міністерську посаду. Проте ні першого, ні другого не сталося. Це дало підстави деяким місцевим політологам іронізувати з цього приводу. Чому було проігноровано кар’єрні запити нардепа Бурбака?

– Я відразу сказав, що ні в міністерське, ні в спікерське крісло не хочу. Я депутат-мажоритарник, представляю інтереси буковинців 204-го округу. Як я можу їх зрадити?  Так що залишаюсь  народним  депутатом і головою фракції «Народний Фронт».

– Фракція «Батьківщина» та її лідер Юлія Тимошенко не увійшли до нової коаліції і заявили про перехід в опозицію. Водночас у Чернівецькій області голова обласної ради, голова Сторожинецької РДА, інші посадовці у виконавчій гілці влади є представниками саме цієї політичної сили. Одразу після перемоги Революції Гідності присутність у владі різних політичних сил називали свідченням єдності демократичного табору. А як охарактеризувати нинішню ситуацію?

– «Батьківщина», навіть будучи в попередній коаліції, відразу пішла в опозицію.  Критикувати завжди легше, ніж брати  на себе відповідальність.  А  тепер ця партія  не просто перейшла в опозицію до нового Уряду, вона все агресивніше домагається розпуску парламету й дострокових виборів Президента. Очевидно, що багато хто з  представників  фракції «Батьківщина»  долучився до  створення штучної владної кризи,   напевне, тому, що комусь не дають спокою президентські амбіції.  Але в нашій країні йде війна на сході і дочасні президентські та парламентські вибори на руку лише кремлівській верхівці.  І цього допустити не можна ні в якому разі.

– НФ називають ще «партією війни», лідери якої сповідують жорсткий стиль протистояня Росії. Після зміни прем’єра, чи можливі спроби змінити політику стосовно Росії?

– Дуже сподіваюсь, що новий прем’єр-міністр продовжуватиме таку ж політику щодо країни-агресора,  якої послідовно дотримувався Арсеній Яценюк. За два роки його уряду вдалось провести масштабну роботу, щоб показати світові справжнє обличчя Кремля. Ми наполегливо вводили санкції проти РФ і спонукали до цього світову спільноту. Україна закрила повітряний простір для російських авіакомпаній, консолідувала міжнародне товариство задля торговельного ембарго щодо окупованого Кримом. Саме урядом Яценюка розпочате правове переслідування РФ у міжнародних судах з усіх проблемних питань російської агресії  – від газового тиску до відшкодування збитків за окупацію.

Разом з тим під шаленим тиском Росії – за два роки ми відновили Українську армію, усі разом з українським народом, волонтерами, з допомогою західних партнерів. Але ж тепер держава взяла на себе основний тягар відбудови обороноздатності. Вперше за часи незалежності видатки на армію було збільшено і забезпечено повноцінне фінансування Збройних Сил України. Це – пріоритет номер один уряду Арсенія Яценюка. Видатки на безпеку і оборону  на рівні 5,06% ВВП  – 114,5 мільярдів гривень у 2016 році. Для порівняння – рекомендований стандарт фінансування армії у державах НАТО становить 2-3% ВВП. 

За цей час ми створили і спорядили Національну гвардію України. У січні уряд Яценюка у 2-3 рази підвищив платню військослужбоцям. І ми вже маємо перші результати. В армії збільшилось число контрактників. Зараз їх понад 23 тисячі і це дало змогу відмовитися від чергової хвилі мобілізації.

А в цілому світ повинен зрозуміти, що загравати з Кремлем небезпечно. Збройна агресія Росії проти України не лише на Донбасі чи у Криму. Москва причетна і до внутрішньополітичної дестабілізації в середині України, в тому числі і через розхитування коаліції у Верховній Раді України, ініціювання відставки Уряду  та дочасних виборів ВР і Президента. Це все елементи гібридної війни Росії проти України.

Катерина Швидка

—————

Назад